چیا یک ارز رمزپایه بسیار جوان است و دارای پتانسیل بالقوه بالایی برای کسب درآمد است.

اگر با Chia آشنایی ندارید ، به راهنمای ما در زمینه کشاورزی Chia مراجعه کنید ، که علاوه بر اینکه شما را در روند راه اندازی رایانه شخصی خود برای استخراج از بین می برد ، بسیاری از سوالات متداول را نیز شامل می شود. قبل از اینکه درمورد بهترین ذخیره سازی برای استخراج Chia بحث کنیم ، درک اصول فرآیند کشاورزی مهم است.

کشاورزی چیا چگونه کار می کند؟

در استخراج Chia ، دو عملکرد اساسی وجود دارد که در زیر به آنها خواهیم پرداخت:

نقشه کشی (پلاتینگ ) plotting

پلات گ اولین مرحله از فرآیند کشاورزی Chia است. در حین طراحی ، شما یک فایل .PLOT را در درایو ذخیره سازی ایجاد می کنید. هرچه پرونده .PLOT بزرگتر باشد ، درصد بیشتری از کل فضای ذخیره سازی شما تشکیل می شود و احتمال خرید Chia بیشتر است.

اساساً ، اندازه طرح مشابه هش ریت در سایر اشکال استخراج رمزنگاری ، مانند Bitcoin و Ethereum است . هر چه بیشتر ، خوشحال کننده تر.

در فرآیند طراحی ، دو فهرست (یا مکان ذخیره) وجود دارد:

 • دایرکتوری موقت است که در آن ذخیره سازی به صورت موقت به منظور ارسال فایل .PLOT استفاده می شود. پس از نوشتن پرونده .PLOT ، فضای درایو ذخیره سازی موقت آزاد شده و می توانید از آن برای نوشتن پرونده های بیشتر .PLOT استفاده کنید.
 • راهنمای نهایی به مقصد نهایی برای فایل .PLOT است. طرحها دائمی هستند تا زمانی که حذف شوند این بدان معنی است که هنگامی که شما یک طرح را ایجاد می کنید ، در آنجا می ماند و به طور نامحدود کشت می شود.

فهرست موقتی و نهایی می تواند در همان درایو ذخیره سازی باشد. به عنوان مثال ، اگر فقط یک درایو دارید ، می توانید Chia را نیز کشاورزی کنید. این کارآمدترین روش برای انجام این کار نیست ، اما می توانید از درایو به عنوان پوشه موقتی و نهایی استفاده کنید.

اساساً ، می توان از فهرست موقت به طور نامحدود استفاده کرد تا در حداکثر ممکن فهرستهای نهایی مورد نظر را ترسیم کند. در تئوری می توانید هزاران گیگابایت نقشه Chia در چندین هارد دیسک با استفاده از SSD مشابه پوشه موقت خود ایجاد کنید (به شرطی که فرسوده نشود).

 بهترین ذخیره ساز (هارد) برای فارم چیا چیست؟
نقشه کشی و کشاورزی

کشاورزی ((فارمینگ))

ّFarming فرآیندی است که در آن شما واقعاً چیا را بدست می آورید. پس از ایجاد حداقل یک طرح ، به طور خودکار شروع به کار می کند. کشاورزی بسیار کم مصرف تر از طرح است ، زیرا از RAM قابل توجهی استفاده نمی کند.

بهترین مدل کشاورزی Farming چیا چیست؟

هنگام ایجاد یک مزرعه Chia ، در حالت ایده آل حداقل یک درایو NVMe پرسرعت برای طراحی و یک یا چند هارد دیسک برای ذخیره فایل های .PLOT خواهید داشت.

این کار به این دلیل انجام می شود که NVMe می تواند با سرعت بیشتری پرونده .PLOT را نسبت به هارد دیسک ایجاد کند ، زیرا سرعت خواندن / نوشتن آن بسیار بیشتر از هر دیسک سخت (یا حتی SATA SSD) خواهد بود. طبق تجربیات ما ، تهیه یک فایل از طریق NVMe در طی چند ساعت با هارد دیسک چند روز طول می کشد.

از طرف دیگر ، هدف نهایی کشاورزی Chia (حداقل اگر می خواهید سود خود را بدست آورید) داشتن بیشترین فضای ذخیره سازی در پرونده های .PLOT ممکن است. از آنجا که سرعت درایو بعد از ایجاد طرح مهم نیست ، درایوهای سخت بهترین راه حل برای ذخیره سازی هستند.

مقرون به صرفه ترین هارددیسک ها با کمتر از ۲ سنت در هر گیگابایت فضای ذخیره سازی را ارائه می دهند. این بسیار باورنکردنی است!

چگونه کارایی رسم را به حداکثر برسانیم (درک انواع NAND flash)

هنگام انتخاب یک درایو ذخیره سازی موقت برای طراحی ، درک تأثیر نوع حافظه NAND بر عملکرد درایو فوق العاده مهم است.

تقریباً همه درایوهای مصرفی موجود در حال حاضر یا TLC (سلول سه سطح) یا QLC (سلول چهار سطح) NAND هستند. “سه گانه” و “چهار” به تعداد بیت های داده در یک سلول حافظه NAND (که می توانید به عنوان اساسی ترین واحد ذخیره سازی در یک درایو فکر کنید) ذخیره می شود.

علاوه بر TLC و QLC ، دو نوع فلش عمده دیگر نیز وجود دارد: SLC و MLC. اینها “سلول تک سطح” و “سلول چند سطح” هستند (به ترتیب یک بیت و دو بیت برای هر سلول).

این ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد ، اما در آنجا معلق است ، زیرا این اطلاعات برای اطمینان از حداکثر کارایی طرح ضروری است.

 بهترین ذخیره ساز (هارد) برای فارم چیا چیست؟
تراکم سلول NAND ، نشان داده شده | با احترام از Anandtech

هرچه تعداد بیت های ذخیره شده در هر سلول بیشتر باشد ، امکان ذخیره سازی مقرون به صرفه تر نیز وجود دارد. به همین دلیل محبوب ترین TLC و QLC هستند. تولید کنندگان می توانند با هزینه کمتری درایوهای با ظرفیت بالاتر ایجاد کنند.

نکته منفی این درایوهای ارزان تر این است که سرعت نوشتن آنها بسیار کندتر است (این نتیجه ذخیره سازی بیت های بیشتر در هر سلول است).

تولیدکنندگان از روشی به نام SLC caching استفاده می کنند که اساساً از فضای ذخیره سازی رایگان برای شبیه سازی سلولهای تک سطح استفاده می کند. این درایوهای QLC را قادر می سازد تا سرعت نوشتن یک درایو SLC را بدست آورند ، اما البته این تنها در صورت آزاد بودن فضای ذخیره سازی زیاد امکان پذیر است. هر درایو دارای یک اندازه کش SLC تنظیم شده است و پس از پر شدن حافظه نهان ، درایو شروع به نوشتن با سرعت TLC / QLC می کند.

نکته مهم این است که درایوهای TLC یا QLC برای طراحی موثر خواهند بود ، اما فقط در صورتی که طرح شما از اندازه حافظه نهان SLC فراتر نرود.

با توجه به این نکته ، کارآمدترین روش نقشه کشی برای درایوهای غیر سازمانی ایجاد تعداد زیادی طرح K32 است (این مواردی که به ۲۳۹ گیگابایت ذخیره سازی موقت نیاز دارند). با وجود حتی ۱ ترابایت SSD ، قسمت بزرگی از فضای ذخیره سازی خود را پر می کنید ، اطمینان حاصل کنید که درایو TLC یا QLC می تواند سریع ترین سرعت نوشتن را حفظ کند.

اگر تعجب می کنید که چرا ما K32 و نه K25 خیلی کوچکتر را توصیه می کنیم ، به این دلیل است که K32 حداقل اندازه مجاز شبکه اصلی است ، همانطور که از Chia Blockchain استفاده می شود.

بهترین NVME (درایو موقت) برای Chia Farming

آخرین وجهه طرح که باید مورد توجه قرار گیرد این است که درایو موقتی به فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به پرونده نهایی .PLOT نیاز دارد. برای مثال اگر گیج کننده باشد:

اگر می خواهید یک طرح با ۲۰۸.۸ گیگابایت گیگابایت ایجاد کنید (این یکی از گزینه های از پیش تعیین شده است) ، به ۵۲۱ گیگابایت فضای آزاد درایو موقت خود نیاز دارید. برای ۸۸۴.۱ گیگابایت گیگابایت ، ۲۱۷۵ گیگابایت فضای خالی درایو موقت دارید.

این مهم است زیرا بزرگترین پرونده تک .PLOT که می توانید بنویسید ۸۸۴.۱ GiB (یا تقریبا ۹۴۹ GB) است و برای نوشتن این مورد به ۲۱۷۵ GiB (2335 GB) حافظه موقت برای ایجاد آن نیاز دارید.

از آنجا که در حال حاضر هیچ درایو NVMe متناسب با این لایحه در دسترس نیست (بدون صرف هزینه های گزافی که باعث بی ضرر شدن عملکرد شما می شود) ، بهترین روش برای کشاورزی Chia در حال حاضر ایجاد چندین پرونده کوچک .PLOT به جای چند مورد بزرگ است. .

شما می توانید نمودارهای ۲۰۸.۸GiB را با یک ترابایت NVMe 1 ترابایت ، یا نمودارهای ۴۲۹.۸ گیگابایتی را با ۲ ترابایت NVMe ایجاد کنید. این ابعاد با فاصله زیاد دو اندازه مقرون به صرفه و مقرون به صرفه برای ذخیره سازی موقت هستند.

انتخاب شما از بین این دو مورد به این بستگی دارد که چه مقدار مایل به صرف آن هستید و چه سرعتی می خواهید طرح های خود را اجرا کنید و (امیدوارم) درآمدزایی داشته باشید.

 بهترین ذخیره ساز (هارد) برای فارم چیا چیست؟
تمام اندازه های طرح در حال حاضر در Chia Blockchain موجود است

بهترین درایو برای تولید Chia در مقیاس بزرگ: WD Gold 4TB

هر درایو ذخیره سازی به یکی از دو دسته اصلی تقسیم می شود: مصرف کننده یا درجه شرکت. درایوهای مصرف کننده عملکردی بیش از حد کافی را برای اکثر قریب به اتفاق کاربران ارائه می دهند و هزینه آنها بسیار کمتر از نمونه های سازمانی آنها است.

درایوهای سازمانی مفید هستند زیرا سرعت نوشتن پایدار بسیار بالاتری نسبت به درایوهای مصرفی ارائه می دهند. به عنوان مثال ، یک SSD مصرف کننده که دارای حداکثر سرعت نوشتن ۳۰۰۰ مگابایت در ثانیه است ، هنگام نوشتن برای مدت زمان طولانی ، احتمالاً حدود ۵۰۰ مگابایت بر ثانیه می نویسد. نمی تواند حداکثر سرعت خواندن خود را برای مدت طولانی حفظ کند.

از طرف دیگر ، یک SSD سازمانی با حداکثر سرعت نوشتن یکسان می تواند با سرعت ۱۰۰۰ یا ۱۵۰۰ مگابایت بر ثانیه بنویسد و می تواند این سرعتها را برای مدت نامحدود حفظ کند.

این اعداد فقط مثالهایی برای نشان دادن یک نکته هستند: درایوهای سازمانی در طولانی مدت بسیار سریعتر می نویسند.

اگر شما یک عملیات کشاورزی بسیار قابل توجهی را اجرا می کنید ، احتمالاً باید یکی از این درایوهای سازمانی مانند WD Gold را انتخاب کنید. با این کار خیلی سریعتر می توانید طرح ها را ایجاد کنید.

علاوه بر این ، درایوهای سازمانی با TBW بسیار بالاتر ارزیابی می شوند ، که اساساً به این معنی است که مقاومت بالاتری دارند. آنها قادر خواهند بود قبل از لگد زدن سطل ، ترابایت داده بیشتری بنویسند. دوام در واقع نباید مسئله ساز شود ، زیرا حتی درایوهای مصرفی نیز دارای ماندگاری بالای ۱۵۰۰ TBW هستند.

ما WD Gold را انتخاب کردیم زیرا یکی از بهترین درایوهای درجه یک سازمانی در بازار است. ما نسخه ۴ گیگابایتی را انتخاب کردیم زیرا با این کار می توانید بزرگترین اندازه طرح (یک K35) را ترسیم کنید که فقط به ۲.۱۷۵ گیگابایت حافظه موقت نیاز دارد. اگر می خواهید در سریعترین سرعت ممکن نقشه بکشید ، این ممکن است بهترین درایو موقت برای شما باشد.

بهترین NVMe با ظرفیت ۲ ترابایتی برای Chia Farming: Inland Platinum

SSD های Platinum Inland اساساً سرعت خواندن / نوشتن همان CS3030 (3400/3000) را دارند و اگر بخواهید در کل هزینه بیشتری داشته باشید از نظر هزینه مقرون به صرفه تر خواهد بود. اگر به درایوهای ذخیره سازی با نام تجاری مشکوک هستید ، MP400 Corsair دومین مقام دوم است. سرعت انتقال داده آن یکسان است ، اما هزینه آن کمی بیشتر است.

بهترین NVMe با ظرفیت ۲ ترابایتی برای کشاورزی Chia: PNY CS3030

CS3030 است که سریع ترین NVMe در دسترس در یک قیمت معقول، و آن را بهترین ذخیره سازی موقت برای چیا اگر شما برای اندازه ۱TB انتخاب کردن. این سرعت خواندن و نوشتن مربوطه ۳۵۰۰ و ۳۰۰۰ مگابایت در ثانیه است که بیش از دو برابر سریعتر از درایوهایی است که فقط ۲۰ دلار ارزان ترند. اساساً ، CS3030 دارای بهترین نسبت قیمت به عملکرد در بین NVMe است.

بهترین هارد دیسک (Final Drive) برای Chia Farming

در واقع یک کیفیت مناسب در درایو نهایی Chia-farming وجود دارد. این ظرفیت ذخیره سازی بالا با قیمت ارزان است.

اگر در مقیاس کاملاً عظیم کشاورزی کار می کنید ، ممکن است بخواهید هارددیسک با بالاترین ظرفیت ممکن را بخرید تا فضای ممکن را اشغال کنید.

در هر سناریوی دیگر ، شما احتمالاً بهترین خرید انباری را دارید که کمترین هزینه آن برای هر واحد است.

بهترین هارد دیسک با ظرفیت بالا (درایو نهایی) برای Chia Farming: Seagate Exos X18 18TB

این بزرگترین درایویی است که می توانید پیدا کنید و از نظر هر گیگابایت بسیار ارزان است. همانطور که قبلاً ذکر شد ، اگر می خواهید حداکثر میزان فضای ذخیره سازی را در یک فضای محدود قرار دهید ، ممکن است این درایو ۱۸ ترابایت برای شما مناسب باشد.

بهترین هارد دیسک مقرون به صرفه (درایو نهایی) برای Chia Farming: Seagate BarraCuda 8TB

Seagate فضای ذخیره سازی ارزان را ایجاد می کند و از کیفیت مطلوبی برخوردار است. چه چیز بیشتر لازم است گفته شود؟ مدل ۸ ترابایتی ارزان ترین فضای ذخیره سازی شناخته شده برای انسان است – با سرعتی معادل ۱.۸ سنت در هر گیگابایت عرضه می شود.

نتیجه:

صرف نظر از درایت شما ، موفق باشید در کشاورزی. با در دسترس قرار گرفتن مواردی مانند جمع کردن ، آخرین اخبار Chia را پوشش خواهیم داد.

اگر به دنبال ساخت رایانه ای با هدف تولید Chia هستید ، در صورت تمایل می توانید راهنمای مبتدیان ساختمان PC را نیز بررسی کنید. این کل مراحل را از ابتدا تا انتها ، گام به گام پوشش می دهد. به هر حال ممنون از خواندن شما!

هنر کامپیوتر از خواننده پشتیبانی می کند. اگر از طریق لینک های وابسته ما خرید کنید ، ممکن است کمیسیون دریافت کنیم ، اما هزینه ای برای شما ندارد. ما قول می دهیم محصولی را که کاملاً آن را تأیید نکنیم و پشت سر آن قرار بگیریم ، توصیه نمی کنیم. از حمایت شما متشکرم!

میکروتیک چیست؟
روش کار و جریان داده میکروتیک
راه اندازی Dhcp Server در میکروتیک
آپگرید کردن میکروتیک MIkrotik Upgrade
میکروتیک

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید