معاملات آتی در صرافی کوینکسPerpetual Account

قرارداد Perpetual (دائمی) در صرافی CoinEx همان قرارداد معامله آتی( Futures ) سنتی است ، اما تاریخ انقضا یا تسویه ندارد. قیمت اسپات مارکت در مکانیک یک جز component تأمین بودجه در یک قرارداد دائمی تثبیت شده است. این قراردادها به شما این امکان را می دهد که بر اساس پیش بینی خود در مورد روند صعودی و نزولی آینده قیمت ها را به صورت خرید آتی (Buy Long ) خریداری کنید یا به صورت قرارداد فروش آتی(Sell Short )
بفروش برسانید .

perpetual account قرارداد آتی در صرافی کوینکس
قراردادهای آتی صرافی کوینکس

مکانیزم قرارداد آتی در صرافی کوینکس
قیمت عادلانه Fair Price :
 قرارداد دائمی از علامت گذاری عادلانه قیمت استفاده می کند که سود یا زیان و انحلال liquidation در موقعیت غیر واقعی را تعیین می کند.

حاشیه نگهداری Maintenane Margin :  حداقل مقدار حاشیه یا مارجین مورد نیاز برای باز نگه داشتن موقعیت است و همچنین تعیین می کند که در آن صورت انحلال Liquidation قیمت اتفاق می افتد. الزامات Maintenance Margin با  محدودیت های خطر مرتبط است

بودجه  معاملات آتی Funding : در این نوع معامله  قیمت معاملات را به قیمت معاملات معمولی یا همان  Spot نزدیک می کند. و در معاملات آتی پرداخت های دوره ای هر ۸ ساعت بین خریدار و فروشنده رد و بدل می شود. اگر نرخ مثبت باشد ، بلند مدت ها پرداخت می شوند و شورت ها نرخ را دریافت می کنند ، و بالعکس اگر نرخ منفی باشد. این قانون فقط برای موقعیت های باز شده در این  ساعتهای شبانه روز  ۲۴:۰۰ ، ۰۸:۰۰ و ۱۶:۰۰ (UTC) تأمین اعتبار  اعمال می شود.


در ابتدای ورود به این نوع معاملات این خطر Margin Call ذکر شده است . که باید آنرا تایید و وارد پلتفرم معاملاتی شوید .

در قراردادهای آتی ارزهای دیجیتال که فقط در برخی از صرافی‌ها در دسترس است، تعریف این معاملات آتی کمی فرق خواهد کرد. اساس آن، یعنی معامله یک دارایی در آینده و در یک قیمت مشخص همان بوده اما دیگر خبری از تعیین یک زمان مشخص برای معامله وجود ندارد.

معاملات آتی امکان سود بردن از کاهش قیمت را برای معامله‌گران فراهم می‌کنند

همچنین مفهوم دیگری به نام قرض گرفتن در این معاملات آتی وجود دارد. به این صورت که با تشخیص روند نزولی قیمت یک دارایی، می‌توان مقدار مشخصی از آن دارایی را از صرافی یا بروکر قرض گرفت و در قیمت فعلی آن فروخت، سپس وقتی حرکت قیمت، طبق پیش‎بینی شما نزولی شد و کاهش یافت در قیمت پایین‌تر، آن دارایی را خرید و قرض خود به صرافی را پس داد و معادل اختلاف قیمت خرید و فروش، سود کرد.

موقعیت‌های شورت یا فروش (Short/Sell): 

با استفاده از این قابلیت تریدرها بدون داشتن یک دارایی می‌توانند بر روی عملکرد آن شرط ببندند و از پیش‌بینی خود سود کسب کنند.

اهرم یا Leverage

اهرم: معامله‌گران می‌توانند با سرمایه‌ای بیش از دارایی خود وارد یک معامله شوند. معاملات آتی بیت کوین در صرافی بایننس با اهرم تا ۱۲۵ برابر و در صرافی بیتمکس با اهرمی تا ۱۰۰ برابر قابل انجام است.

اما برای استفاده از معاملات مارجین در بسیاری از صرافی‌ها، علاوه بر ثبت نام عادی در صرافی که برای معاملات عادی استفاده می‌شود، مراحل احراز هویت نیز مورد نیاز است.

Liquid شدن سرمایه ازبین رفتن کل سرمایه

اخطار : این نوع قراردادها دارای ریسک بسیار بالایی (liquid) میباشند . بر همین اساس تیم کارشناسان امداد شبکه توصیه میکنند. فقط افرارد حرفهای که دوره های معامله گری را گذرانده و با روانشناسی بورس آشنایی کامل داند وارد این نوع معاملات شوند .

خطر مارجین کال (Margin Call ) : اگر در اثر پیش بینی اشتباه در معاملات مارجین وارد ضرر شوید و اعتبار پولی شما در حال از بین رفتن باشد عمل مارجین کال اتفاق می افتد .

جفت ارزهای معاملات آتی در صرافی کوینکس

در صرافی کوینکس تا ابتدای فوریه ۲۰۲۰ تنها ۶ ارز زیر در لیست قراردادهای آتی قرارر دارند .
EOSUSD BSVUSD LCTUSD ETHUSD BCHUSD BTCUSD

Perpetual Account = = قراردادهای آینده <–> معامله دوطرفه <–> امکان معاملات همزمان لانگ و شورت

قراردادهای  آتی بدون تاریخ انقضاء  = قرارداد های پیش رو= قراردادهای آتی دایمی =
قراردادهایی که در آینده اجرایی میشوند . 
Perpetual Acccont ↔ Future↔ Future Perpetual Acccont
در این نوع قراردادها سرمایه شما به عنوان و ثیقه برای در یافت اعتبار بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد .

این نوع معاملات بیشتر برای تریدهای بازمان کوتاه ۵ قیقه تا ۱۵ دقیقه با لوریج بالا ( اسکالپ تریدینگ )

, همچنین این نوع قرارداد برای تریدها ی روزانه با لوریج کمتر (ِDaily Trading ) مورد استفاده قرار میگیرد .

توچه شود این نوع معاملات برای سرمایه گزاری بلند مدت به هیچ عنوان استفاده نمیشود .

در این نوع معانلات میتوانید از بالا رفتنن و پایین آمدن قیمت سود کنید . و یا برعکس از با لا رفتن و پایین آمدن ضرر کنید . که ضرر کردن برای افرار تازه کار احتمال بسیار بیشتری دارد .

معاملات مارجین

ریسک‌ معاملات مارجین

معاملات مارجین (Margin Trading) یکی از سودآورترین و در عین حال پرریسک‌ترین گزینه‌ها در معاملات است؛ مخصوصا در بازار پر نوسانی مانند بازار ارزهای دیجیتال.

این معاملات وقتی استفاده می‌شوند که یک معامله‌گر اعتقاد دارد اگر سرمایه بیشتری داشت می‌توانست سود بسیار بیشتری بدست آورد. در واقع در معاملات مارجین با استفاده از اهرم‌هایی که در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد، قدرت خرید آنها افزایش پیدا می‌کند.

draw down از بین رفتم کل سرکایه در معاملات مارجین

در معاملات مارجین افراد تازه کار پول خود را تقدیم اینتر بانکها و صرافیها و معامله گران حرفهه ای میکنند که با روانشناسی بورس آشنایی ندارند .

به عبارتی در معاملات آتی : سود معامله گران حرفه ای == ضرر افرارد تازه کار تامین میشود .

قراردادها ی آتی بر اساس مارجین ینا شده.

مارجین و لوریج چیست ؟

یعنی اگر سرمایه شما ۰.۱ بیت کوین باشد

. با مارچین ۳ شما میتوانید اعتباری معادل ۰.۳ بیت کوین اعتبار خرید داشته باشید .

. با مارچین ۵ شما میتوانید اعتباری معادل ۰.۵ بیت کوین اعتبار خرید داشته باشید .

. با مارچین ۱۰ شما میتوانید اعتباری معادل ۱ بیت کوین اعتبار خرید داشته باشید .

خطرهای این نوع قرارداد های معاملاتی از دید ریاضی .

از نطر ریاضی سرمایه اصلی ۰.۱ BTC شما اگر به ازای (۱BTC=10000$) معادل ۱۰۰۰ دلار میشود .

در مارجین با لوریج ۱۰ شما میتوانید مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار خرید انجام دهید . اگر ۱۰۰۰۰ دلاار بیت کوین خریداری نمایید .

در صورتیکه بیت کوین ۰.۱۰ % اقرایش قیمت دهد شما ۱۰۰۰ دلار صود میکنید . به ۱۱۰۰۰ دلار میرسد . و سرمایه شما ۲۰۰۰ دلار خواهد شد . و حساب شما با ۱۰۰۰ دلار سود باز خواهد ماند .

در صورتیکه قیمت بیت کوین ۰.۱۰ % کاهش یابد . د شما ۱۰۰۰ دلار زیان میکنید . و ابتدا به شما هشدار Margin Call میدهد . و سپس قیمت بیت کوین خریده شده توسط شما به ۹۰۰۰ دلار کاهش می یابد و دچار Liquid (از بین رفتن و بسته شدن سرمایه ) سرمایه خواهید شد و سرمایه شما از بین خواهد رفت . با حساب صفر روبرو خواهید شد . و حساب شما بدهی شما توسط سیستم نقد شده و بسته خواهد شد .

ماجرای بیمه حساب شما در این میان این است که در ضورتیکه این حساب بیمه شده باشد . اگر قیمت بیت کوین بیش از ۱۰۰۰ دلار سقوط کند و به ۸۰۰۰ دلار برسد در این صورت مانده این سقوط به ارزش ۱۰۰۰ دلار را شما لازم نیست پرداخت کنید و از طرف بیمه به طرف مقابلی که از او بیت کوین خریده اید پرداخت شده و او سود خود را از بیمه دریافت خواهد کرد .

نشانی سایت کوینکس coinex

گروه مهندسی امدا د شبکه همراه شما در ارزهای دیجیتال

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید