بهترین روشهای ضدعفونی کردن پوزهای بانکی

POS1 1 1024x587 1 اصول و روشهای ضد عفونی کردن دستگاههای کارتخوان
ضد غفونی کردن پین پد و کارتخوان سیار پایا پوز

توصیه های انجمن pci برای کوید ۱۹

به دنبال شیوع جهانی ویروس #کوید_۱۹ انجمن بین‌المللی PCI توسیه هایی دارد . آنها عنوان متولی تدوین استانداردها و بهروش‌های امنیت صنعت پرداخت الکترونیکی هستند . و توصیه‌هایی برای ضدعفونی منتشر کرده است.


توصیه شاپرک برا کوید ۱۹

برای مبارزه با کوید ۱۹ انجمن بین‌المللی PCI با اشاره به رواج استفاده از مایعات و دیگر مواد #ضدعفونی کننده سطوح، یادآوری کرده .در بسیاری از دستگاه‌های کارت‌خوان‌، نسبت به نفوذ مایعات به درون دستگاه مقاوم نبوده و این امر ممکن است به #خرابی #دستگاه #کارت_خوان منجر شود.

توصیه : برای ضدعفونی کردن صفحه کلید و دیگر اجزای دستگاه به دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید . و به وب سایت شرکت دستگاه مراجعه نمایدد.
همچنین از آنجایی که برخی از پذیرندگان ممکن است به تصور پیشگیری از آلوده‌شدن کارت‌خوان، صفحه کلید یا همه دستگاه را با لایه‌های اضافی پوشانده یا در محفظه‌های خاصی قرار دهند، انجمن پی‌سی‌آی این روش را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کند. زیرا دستگاه کارت‌خوان باید بدون هیچ شی یا ابزار اضافی، مستقیماً در دسترس دارنده کارت باشد.

مخفی بودن صفحه کلید برای ورود رمز

پوشاندن بخشی از #دستگاه_کارتخوان یا همه آن، خطر ناک است . پوشاندن کارتخوان احتمال نصب انواع #اسکیمر را به دنبال دارد.

از این رو تأکید می‌شود دارندگان #کارت‌خوان ازپوشاندن اجتناب نمایند . در عوض به صورت دوره‌ای به #ضدعفونی کردن #کارت‌خوان به روش صحیح اقدام کنند.

یکی از توصیه‌های مهم انجمن PCI،مبارزه با کوید ۱۹ لزوم فرهنگ سازی و توسعه پرداخت‌های بدون تماس مبباشد .

مانند پرداخت با کدهای QR که می‌تواند از تماس افراد با دستگاهجلوگیری کند. لازم است پس از هر بار استفاده از دستگاه نسبت به ضد عفونی اقدام کنند.


بر اساس گزارش این سازمان، برخی کشورها که این سیستم را نداشته‌اند. با شیوع کرونا سیستم پرداخت بدون تماس را راه‌اندازی کرده‌اند.

گفتنی است؛ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز به منظور گسترش تماس‌های بدون تماس و استفاده از کدهای QR مبتنی بر کیف پول الکترونیک اجرای طرح هم پذیرندگی و کد QR واحد را در دستور کار قرار داده است. البته هم اکنون استفاده از پرداخت بدون تماس از سوی برخی شرکت‌های پرداخت بر روی پایانه‌های فروش همان شرکت‌ها اجرا میشود . شهروندان با استفاده از نرم افزارهای پرداخت می‌توانند با اسکن کردن کد QR نسبت به پرداخت اقدام کنند.


pos quid19 اصول و روشهای ضد عفونی کردن دستگاههای کارتخوان
اصول و روشهای ضد عفونی کردن دستگاههای کارتخوان

اصول و روشهای ضد عفونی کردن دستگاههای کارتخوان

/ شستشو با اسکاچ صدمه به کارت می‌زند!

به منظور ضد عفونی کارت بانکی به عنوان ابزار رایج پرداخت که روزانه چندین مرتبه مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید مقداری محلول ضد عفونی آب و الکل را بر روی کارت به صورت کامل اسپری کرد . سپس با یک دستمال کاغدی سطح کارت خشک شود.

با وجود بخش مغناطیسی (مگنت) در کارت‌های بانکی، به هیچ عنوان از اسکاچ یا سیم ظرفشویی یا دستمال‌های زبر استفاده نکنید .زیرابخش مغناطیسی کارت صدمه می‌بیند.


در صورتیکه بخش مغناطیسی کارت صدمه می‌بیند ، کارت به لاشه بدون کارکرد تبدیل می‌شود. توصیه می‌شود،تا کارت بانکی را شخصا نگهداری کنید . و به هیچ فرد دیگری ارائه ندهید، در غیر اینصورت پس از هر مرتبه دسترسی افراد دیگر بهتر است تا کارت را ضد عفونی کنید.

توصیه مهم به مشتریان و فروشندگان در خصوص استفاده از دستگاه کارتخوان

لازم است شهروندان برای خرید با پایانه‌های فروش، کارت بانکی خود را شخصا بر روی دستگاه‌های کارتخوان کشیده، رمز را خودشان وارد کنند .

و پس از انجام عملیات پرداخت کارت بانکی و دستان خود را ضد عفونی کنند؛ همچنین صاحبان پایانه‌های فروشگاهی باید دستگاه را در نقطه‌ای قرار دهند . که مشتری عملیات پرداخت را شخصا انجام دهد. و به صورت روزانه چندین مرتبه دستگاه ضد عفونی شود و پیشنهاد می‌شود. تا در کنار دستگاه دستمال کاغذی قرار بگیرد تا مشتری دکمه‌های کارتخوان را لمس نکند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید