هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

بازیابی بیت کوین

بیت کوین چگونه گم میشود ؟

چه بر سر بیت کوین های گم شده می‌آید ؟

همه ما گاهی چیزهایی را گم می‌کنیم. مثلاً کلیدها، جای پارک ماشینمان یا حتی گاهی فراموش می کنیم که در فصل قبل یک سریال چه اتفاقی افتاده بود.  اما اگر یک چیز دیجیتالی را مثل ارزهای دیجیتال گم کنیم چه می‌شود؟ بیت کوین حالتی فیزیکی ندارد پس شما نمی‌توانید آن را در مکانی جاگذاشته یا نگران افتادن آن از جیبتان باشید. با این حال امکان گم کردن آن وجود دارد و بسیاری از مردم هم با این مشکل روبرو شده اند. حال به شما توضیح می‌دهیم که #ارزهای_دیجیتال چگونه گم می شوند، چه بر سرشان می آید و چطور ممکن است از گم کردن آن‌ها جلوگیری کرد.

بیت کوین چگونه گم می شود؟

کل #موجودی_بیت_کوین، درحال حاضر حدود بیست و یک میلیون واحد است و روزانه تعداد جدیدی به این مقدار افزوده می‌شود. انتظار داریم که تعداد این بیت کوین ها در سال ۲۱۴۰ به حداکثر خود برسد. گم_شدن یک سکه یا یک پول رایج کاغذی تأثیر بخصوصی بر اقتصاد یک کشور نخواهد داشت چراکه دولت به سادگی می‌تواند پول‌های جدیدی چاپ کند.

اما از آنجا که عرضه #بیت_کوین محدود است درصورتی که فردی مقداری از آن را گم کند سبب کاهش چرخه عرضه بیت کوین می‌شود . بنابراین وقتی که ما به عدد ۲۱ میلیون واحد رسیدیم، تعداد #بیت_کوین های موجود برای خرید، فروش، ذخیره یا استفاده به هر نحوی کمتر از این میزان بوده است.

دقیقا مشخص نیست که چه تعداد #بیت_کوین_گم شده تا به حال گم_شده، و دلیل این امر هم تا حدی به افرادی که بیت کوین های خود را گم کرده اند ربط دارد، زیرا بعضی از این افراد می توانند در آینده آنها را به دست آورند، اما این کار فرایندی بسیار دشوار دارد.

در گزارشی از شرکت تحلیل #بلاکچین Chainalysis اعلام شده که تا انتهای سال ۲۰۱۷ حدود ۴ میلیون #بیت کوین_گم_شده است. بعید است که این مقدار از آن زمان تا به حال رشد نکرده باشد اما از آنجا که قیمت بیت کوین در سال های اخیر بالا بوده مالکان آن مسلما دقت بیشتری در نگهدای آن کرده اند. پس ظاهرا تعداد کل بیت کوین های موجود در چرخه عرضه #موجودی_بیت_کوین حدود ۱۷ میلیون واحد است. البته توجه داشته باشید که بیت کوین های دزدیده شده جزو این آمار نیستند چرا که سارقان به آنها دسترسی دارند.

راه های متعددی برای گم شدن بیت کوین وجود دارد:

دستگاه های گم شده یا دور انداخته شده

بیت کوین حدود ۱۰ سال است که ساخته شده. از آن زمان تا به حال فناوری تغییرات زیادی داشته و افراد برای تجارت ارزهای دیجیتال دیگر از رایانه ها و سیستم عامل های قدیمی مثل ویندوز_ویستا استفاده نمی کنند. اما در بعضی از مواقع بعضی ها لپتاپ خود را گم می کنند یا آن را بیرون می اندازند و فراموش می کنند بیت کوین هایشان را بر روی آن ذخیره کرده اند. دستگاه هایی که خراب می شوند و مادربورد هایی که می سوزند هم سبب از دست رفتن بیت کوین می شوند.

شما برای ذخیره بیت کوین خود می توانید از پلتفورم هایی مثل Luno استفاده کنید و یا آن را بر روی حافظه رایانه خود ذخیره کنید. فقط در یک مورد، یک کارمند بخش IT به نام جیمز هاولز با بیرون انداختن یک هارد کامپیوتر ۷۵۰۰ بیت کوین استخراج شده را از دست داد، البته این میزان بیت کوین در روزهای اول قیمت زیادی نداشت. این مقدار در حال حاضر میلیون ها دلار ارزش دارد اما دیگر هیچ راهی نیست که هاولز بتواند این بیت کوین ها را بازگرداند.

فراموش کردن بیت کوین

#فراموشی_بیت_کوین = از بین رفتن بیت کوین

بله ممکن است کسی بیت کوین بخرد یا استخراج کند و بعدا به کلی از یاد ببرد. البته شاید به نظر این مشکل برای افرادی پیش می آید که صبحانه خاویار می خورند اما در واقع در روزهای اول انتشار بیت کوین شما می توانستید با یک لپتاپ هزاران بیت کوین #استخراج کنید و این کار تقریبا هیچ هزینه ای برای شما نداشت. عدم وجود هزینه در آن زمان سبب می شد تا بسیاری از مردم هرگز به فکر #گران_شدن_بیت_کوین نباشند و از همین رو آن را فراموش می کردند.

متاسفانه#فراموشی_بیت_کوین مساویست با #از_بین_رفتن_بیت_کوین یعنی اگر کسی مقداری ارز دیجیتال داشته باشد و بدون در میان گذاشتن اطلاعات مربوط به آن با کسی فوت کند، آن بیت کوین ها نیز گم خواهند شد. این روزه ها گاهی توصیه می شود افرادی که ارزهای دیجیتال دارند اطلاعات مربوط به آن را در وصیت نامه خود ذکر کنند تا پس از درگذشتشان این ارزهای دیجیتال به خانواده آنها برسند.

ارسال به آدرس های اشتباه

ارسال بیت کوین به آدرس های اشتباهی مثل فرستادن یک نامه به خانه ای متروکه است که کسی در آن زندگی نمی کند. یعنی کسی پشت در نیست که در را باز کرده و آن را تحویل بگیرد یا برگرداند. این مشکل زمانی رخ می دهد که شما آدرسی را اشتباه تایپ کنید و باید بدانید که تراکنش ها به هیچ وجه قابل برگشت نیستند.

فراموش کردن رمز عبور یا کلید خصوصی

شما می توانید با استفاده از #کلید_خصوصی خود به موجودی بیت کوین خود دسترسی داشته باشید.

گم کردن کلید خصوصی ارز دیجیتال مشابه گم کردن یک گاوصندوق نفوذناپذیر است. بعضی از افراد اطلاعات مورد نظر خود را یادداشت می کنند اما گاهی این تکه کاغذ به راحتی گم می شود. بعضی ها نیز آن را بر روی یک فلش مموری ذخیره می کنند و بعداً این مسئله را از یاد می برند.

علاوه بر این گاهی اوقات بعضی از افراد عمداً کلید شخصی خود را به دلایل مختلفی از بین می برند. سازنده بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، حدود ۱ میلیون بیت کوین استخراج کرده بود اما هرگز از آنها استفاده نکرد. بعضی ها بر این باورند که او کلید شخصی خود را از بین برده است.

چطور مانع گم شدن بیت کوین خود شویم؟

در نقل و انتقالات دقت کنیم

هرگاه که می خواهید مقداری بیت کوین به یک آدرس کیف پول ارسال کنید، از درست بودن آدرس اطمینان حاصل کنید. بهتر است آدرس را همیشه کپی کنید یا از کد های QR استفاده کنید.

از روشی مطمئن برای نگهداری بیت کوین استفاده کنید

اگر کلید شخصی خود را فراموش کردید، راهی برای بازیابی آن وجود نخواهد داشت. اگر مراقبت از کلیدهای شخصی برای شما دشوار  است می توانید از پلتفورم هایی مثل Luno استفاده کنید. در این صورت اگر رمز عبور حساب خود را فراموش کردید این گونه پلتفورم ها می توانند به شما کمک کنند تا آن را بازیابی کنید.

آیا می توان بیت کوین گم شده را پیدا کرد یا دوباره به دست آورد؟

این موضوع به نحوه #گم_شدن_بیت_کوین بستگی دارد. با توجه به مقادیر بالای بیت کوین های گم شده، گاهی خدماتی به مردم ارائه می شود که ادعا می کند می تواند بیت کوین های از دست رفته را #بازیابی کند، اما هیچ تضمینی در این مورد وجود ندارد.

هیج تضمینی برای پیدا کردن بیت کوین وجود ندارد .

بازگرداندن تضمیی_بیت_کوین گم شده , #بازیابی_بیت_کوین

اگر یک هارد درایو حاوی بیت کوین را گم کنید هیچ راهی جز پیدا کردن مجدد آن برای بازیابی وجود نخواهد داشت. در صورتی که یک رایانه (دستگاه) خراب شده باشد (یا بیرون انداخته شده باشد) دیگر یازیابی بیت کوین های موجود در آن غیر ممکن خواهد بود.

مسلما شما نمی توانید وارد محل دفن زباله ها شوید و به دنبال دستگاه خود بگردید، چرا که این کار در بعضی از کشورها غیر قانونی است، بسیار خطرناک بوده و به احتمال زیاد تا زمانی که شما بتوانید آن را پیدا کنید از بین رفته است. اما شرایط برای دستگاه هایی که خراب می شوند فرق دارد، چرا که ممکن است بتوان آن ها را تعمیر نمود.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی امداد شبکه